czwartek, 4 sierpnia 2011

65. Chiny.

Spójrzcie na bardzo pozytywne i festwalowe Chiny:


Kartka pochodzi z Festiwaly Wiosny który jest dla Chińczyków bardzo ważny, gdyż oznacza on Chiński Nowy Rok (ten rok jest Rokiem Królika).

Przygotowania zaczynają się długo przed tym świętem i mają na celu przygotowanie się do podróży i ozdobienie domu – czerwony jest dominującym kolorem w tym czasie. Zostają zawieszone przynoszące szczęście amulety. Wyglądają jak transparenty wykonane z papieru ozdobione znakami i przysłowiami przynoszącymi szczęście.

Rodzina głownie spotyka się u rodziców lub dziadków. W najlepszym przypadku cała rodzina składająca się z kilku pokoleń spotyka się pod jednym dachem. Sztuczne ognie (odpalane o północy) i czerwony kolor służą odpędzeniu potwora „nian” (po chińsku „Rok”) z powodu, którego według legendy Chińczycy kiedyś bardzo się go bali i ukrywali się w swoich mieszkaniach wieczorami aż odkryli, że potwór przychodzi tylko jednego dnia w roku i boi się hałasu i czerwonego koloru.

Odwiedziny krewnych nastąpią w ciągu kilku następnych dni. Podczas tych 15 dni, kiedy Chiński Festiwal Wiosny jest obchodzony, ma miejsce „miaohui”. Są to przedstawienia, które mają miejsce w klasztorach, używane są to tego kostiumy lwów i tygrysów dobrze znane w zachodnim świecie.

Chiński Festiwal Wiosny tradycyjnie kończy się Świętem Lampionów mającym miejsce piętnastego dnia Nowego Roku. Rodziny wychodzą na spacer z wykonanymi własnoręcznie (lub kupionymi) lampionami i jedzą słynny yuebing (ciasto księżycowe) ponieważ tego dnia jest pełnia.

Rankiem pierwszego dnia nowego roku Jiaozi, przygotowane wieczorem dnia poprzedniego zostają tradycyjnie ugotowane. Po tym, rodzina zbierze się aby wspólnie zjeść obiad.


Próbuję się dowiedzieć czegoś więcej o tym festiwalu, ale na razie mogę Wam powiedzieć, że ta pocztówka prezentuje chiński symbol szczęścia i w tle możecie zobaczyć kilka starożytnych słów (których znaczenia niestety nie zna, ale może uda mi się poznać).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz